Każdego roku kierowcy zadają sobie pytanie kiedy zmienić opony letnie na zimowe. Opony wielosezonowe mogą zakończyć ten dylemat. Jest to stale rozwijający się trend. Ogumienie całoroczne spełnia swoje przeznaczenie zarówno zimą jak i latem.
Nie bójmy się nowych technologii
Współcześnie produkowane opony wielosezonowe znacząco różnią się od opon, które wiele osób zna z przeszłości. Konstrukcja opon nie uległa zmianie na przestrzeni lat, jednak jeśli przyjrzymy się parametrom z łatwością zauważymy ogromną poprawę na przestrzeni dekady. Ogumienie, które kiedyś teoretycznie było przygotowane do wykorzystywania w różnych warunkach nie potrafiło zapewnić dobrych wyników na żadnym rodzaju nawierzchni. Dzisiaj dzięki rozwojowi technologii mieszanek gumowych możliwa jest produkcja opon wielosezonowych potrafiących zastąpić te sezonowe.
Dzięki oponom całorocznym możemy zaoszczędzić zarówno czas – nie oczekując w kolejce u wulkanizatora dwukrotnie w przeciągu roku, jak i pieniądze – w końcu kupujemy jeden komplet, a nie dwa. Pamiętajmy jednak, że w wypadku tego typu ogumienia warto zainwestować w produkt renomowanej marki.
Opony wielosezonowe – koniec spekulacji
Decyzja o wymianie opon na letnie czy zimowe nie należy do najprostszych. Na wygranej pozycji będzie ten, kto trafi w odpowiedni moment. Jednak jak pokazują coroczne kolejki u wulkanizatorów nie jest to takie łatwe.
Opony spełniające warunki zarówno opon letnich jak i zimowych eliminują bolączki okresu przejściowego. Nie oznacza to jednak, że sprawdzą się lepiej w warunkach letnich czy zimowych od opon sezonowych. Jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się od opon letnich na ośnieżonych lub śliskich drogach oraz od opon zimowych w warunkach letnich.
Pamiętajmy, że koła na których założone są wielosezonowe opony również powinny być okresowo sprawdzone przez specjalistę. Takie oględziny możemy spokojnie wykonać poza sezonem.
Komu najbardziej przydadzą się opony wielosezonowe?
Po uwzględnieniu warunków, w jakich poruszamy się autem możemy podjąć decyzję o kupnie ogumienia całorocznego. Tutaj szczególnie chodzi o okres zimowy. Zima w Polsce praktycznie od kilku lat nie obdarza nas śniegiem. Nie oznacza to, że sytuacja się nie zmieni. Jednak w wielu przypadkach opony wielosezonowe okazują się wystarczające.
Kierowcy eksploatujący samochody głównie w miastach mogą kupować tego rodzaju opony bez obaw. Będzie to dobre rozwiązanie zarówno dla taksówkarzy, dostawców, jak i indywidualnych użytkowników. Na terenie aglomeracji drogi są odśnieżane więc nawet podczas opadów śniegu samochody poruszają się po niepokrytej śniegiem nawierzchni. Kierowcy dojeżdżający drogami szybkiego ruchu bądź autostradami również nie powinni przejmować się zalegającym śniegiem.
Przyjęło się, że opony wielosezonowe są polecane osobom, które jeżdżą mało, na krótkich dystansach, nie mieszkają w górach. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i ekonomii jest to jak najbardziej rozsądne. Z opon całorocznych mogą również korzystać osoby, które jeżdżą bardzo dużo po różnych częściach kraju czy Europy, często po drogach dobrze utrzymanych, odśnieżonych. Jednak wtedy muszą liczyć ze zmianą ogumienia co rok bądź maksymalnie co dwa lata. Dla takich użytkowników dobrym wyborem mogą być opony letnie z homologacją zimową.
Kto nie powinien rezygnować z opon wielosezonowych?
Z letnich i zimowych opon nie powinny rezygnować osoby użytkujące samochody w terenach górzystych czy w miejscach oddalonych od głównych dróg, gdzie np. istnieje ryzyko nawiania zaspy. Podobnie z kierowcami podróżującymi w sezonie zimowym w rejony górskie czy przez kraje skandynawskie.
Którego producenta opon wielosezonowych wybrać?
Decydując się na kupno opon wielosezonowych warto jest unikać tych produkowanych przez nieznanych dalekowschodnich producentów. W ich przypadku rozwój technologiczny jest o wiele wolniejszy, a parametry produktów zostawiają wiele do życzenia. Te problemy znikają w przypadku koncernów takich jak np. Continental, Goodyear czy Michelin. Wyjątkiem jest marka Goodride o której już pisaliśmy tutaj, opinie kierowców tych budżetowych chińskich opon są bardzo pozytywne.
1 nawiązanie do “Opony wielosezonowe – idealne rozwiązanie?”